Первоцвіти Білогородської громади – шість видів, які включені до природоохоронних списків

Дата: 15.04.2025 10:41
Кількість переглядів: 180

Фото без опису

Шість видів первоцвітів, які включені до природоохоронних списків, всього за 20 км від Києва – це про нашу Білогородську громаду. 

Але давайте відверто: коли нас закликають їх не збирати, не купувати і не продавати, більшість з нас ототожнюють цей заклик з підсніжниками та шафранами. Бо здебільшого саме ними й ілюструють такі повідомлення в інтернеті. Але чи ростуть саме ці рослини на нашій території? А якщо ні, то про які ж первоцвіти йдеться? 

У цій публікації ми познайомимо вас з тими ранньо-весняними квітами, які справді зустрічаються у різних екосистемах Білогородської громади, та тими з них, які потребують особливої охорони. 


Як людина шкодить первоцвітам?

Первоцвіти – трав’янисті ранньоквітучі рослини. Вони можуть бути однорічними, тоді їх ще називають ефемери (вероніка дрібна, лежача і весняна, веснянка весняна, фіалка польова тощо), або багаторічними – ефемероїди (проліска дволиста, анемона дібровна, ряст щільний, печіночниця звичайна, медунка темна, зірочки жовті тощо). Первоцвіти-ефемери дуже швидко закінчують свій життєвий цикл і повністю відмирають. Більшу частину року вони перебувають у стані насіння. 

Первоцвіти-ефемероїди мають короткий весняний цикл розвитку та тривалий період спокою влітку, восени і взимку. Їхні надземні частини існують лише кілька тижнів, після чого рослини переходять у вегетативний стан, зберігаючись у вигляді бульб, цибулин або кореневищ. І саме цим пояснюється їхня вразливість. А ще первоцвіти є найпершим джерелом пилку для комах після виснажливого зимового періоду, і в цьому теж їхня велика цінність.

Фото без опису
Зірочки Пачоського у с. Білогородка


Масове збирання первоцвітів не дає утворитись насінню: кожна зірвана квітка – це втрата 15–20 і більше насінин, які могли б дати життя новому поколінню. Збираючи квіти (найкращі, найбільші, найпривабливіші), люди часто виривають їх із цибулинами, що повністю знищує найбільш цінні для розмноження екземпляри. До того, ж хоч і ненавмисно, але пошкоджуються сусідні рослини – ламаються стебла та бруньки, витоптуються кореневища та бульби. Пошкодити первоцвіти можна й несвідомо - перекопуючи грунти в той час, коли вони не вегетують.


Дивимось під ноги у лісах та на заплавах річок!

Коли завершиться воєнний стан і ми зможемо вільно гуляти лісами, нам однаково ще багато років доведеться особливо ретельно дивитись під ноги. Тож ця звичка стане в нагоді, щоби не пройти, а роздивитись та помилуватись у лісі такими первоцвітами: 

  • сон розкритий (Червона книга України), 
  • проліска дволиста, 
  • анемона дібровна, 
  • ряст щільний, 
  • печіночниця звичайна, 
  • медунка темна, 
  • зірочки жовті, 
  • зірочки маленькі, 
  • адокса мускусна, 
  • фіалка запашна, 
  • вероніка дрібна.

На болотах, заболочених ділянках та у заплавних вільхових лісах у нас трапляються калюжниця болотяна і пшінка весняна.


Особливо бережемо первоцвіти у… степах нашої громади!

У Білогородській громаді збереглись унікальні для Київщини природні ділянки зі степовою рослинністю (вали і схили давнього Білгорода, але не тільки!). На них ростуть червонокнижні степові види та рідкісні види Київського Полісся. Всі ділянки степу у нас вже є або найближчим часом будуть оформлені як об’єкти природно-заповідного фонду. Тож варто пам’ятати, що їхнє збереження надзвичайно важливе, а покарання за пошкодження рослин тут особливо суворе.

Фото без описуАнемона лісова на Білогородському валу


Серед первоцвітів на степових ділянках Білогородської громади можна зустріти аж п’ять видів рослин, що охороняються: 

  • анемона лісова (Червоний список Київської області), 
  • зірочки скісні, або зірочки Пачоського (Червоний список Київської області),
  • зірочки низенькі, або зірочки карликові (Червоний список Київської області), 
  • сон лучний (Червона книга України),
  • первоцвіт весняний (Червоний список Київської області).

Серед інших первоцвітів також ростуть зірочки червонясті, вероніка лежача і весняна, фіалка запашна, веснянка весняна.


Зустрічаємо на луках, пустирях та понад дорогами

Хоч на придорожніх та лучних ділянках червонокнижні види зустрічаються вкрай рідко, тут можна побачити майже 20 видів первоцвітів! Це і підбіл звичайний, і фіалка польова, а також: костянець зонтичний, різушка Таля, роговик п’ятитичинковий, незабудка дрібноцвіта, горобейник польовий, крупка дібровна, гостриця лежача, мишачий хвіст малий, жовтозілля весняне, журавець маленький і кульбаба лікарська. А ще – чотири види вероніки: польова, витончена, перська, плющелиста, та два види глухої кропиви: стеблообгортна та пурпурова.

Фото без описуВероніка сива на схилах у с. Білогородка


Відповідальність за купи-продай первоцвіти!

Крім цінних та охоронюваних видів, що ростуть у нас в громаді, на наші базари часто привозять на продаж первоцвіти з інших територій: підсніжники, шафран, черемшу (ведмежу цибулю), конвалії тощо. І треба розуміти, що всі вони є під охороною, тож їх продаж та купівля(!!!) заборонені Законами України «Про Червону книгу України» та «Про рослинний світ» та караються штрафами:

  1. Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу передбачає накладення штрафу від 510 до 1700 грн (стаття 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення);
  2. Якщо ж ідеться про рослини зібрані у межах об’єктів природно-заповідного фонду або занесені до Червоної книги України чи міжнародних охоронних списків – штраф від 1700 до 3655 грн із конфіскацією об’єктів рослинного світу (частина 2 тієї ж статті);
  3. Крім того, за кожну зірвану червонокнижну рослину доведеться сплатити компенсацію за її знищення: за черемшу – 62 грн/шт., за шафрани (крокуси), підсніжники – від 49 до 62 грн/од. залежно від виду, за сон траву – від 37 до 62 грн/од. залежно від виду (Постанова Кабінету Міністрів України від 7.11.2012 року №1030, зі змінами і доповненнями).

Зважаючи на все вищесказане, закликаємо мешканців та гостей сіл Білогородської громади НЕ ЗРИВАТИ, НЕ ПРОДАВАТИ, НЕ КУПУВАТИ первоцвітів. Але милуйтесь і фотографуйте досхочу! Будемо вдячні якщо поділитесь своїми чудовими фото з еко офісом Білогородської сільської ради на емейл ecooffice.btg@gmail.com.

Дякуємо за допомогу у підготовці даної публікації професору Херсонського національного університету Івану Івановичу Мойсієнку, який кілька років поспіль досліджує рослинність Білогородської громади, у тому числі рідкісні степові види.

Ольга Леонова,
завідувачка сектору екології

 


« повернутися до розділу «Корисна інформація/статті»

Код для вставки на сайт