У Білогородській громаді карантин: дерева атакує вузькозлатка ясенева

Дата: 18.06.2025 13:58
Кількість переглядів: 233

Фото без опису

У межах Білогородської громади запроваджено карантинний режим у зв'язку з розповсюдженням вузькозлатки ясеневої смарагдової (розпорядження Бучанської РДА № 108 від 02.06.2025).

У зв’язку з цим найближчим часом на територіях населених пунктів Білогородської громади буде здійснено ряд фітосанітарних заходів щодо локалізації та ліквідації вогнищ цього карантинного шкідника ясенів, а саме: будуть вирубані всохлі через ураження златкою ясени у с. Лука (у сквері біля храму) та у с. Шевченкове (поблизу будинку культури). При цьому відходи деревини будуть спалюватись на місці (або неподалік) під наглядом фітоінспектора та місцевої пожежної команди, про що додатково і завчасно буде поінформовано мешканців відповідних населених пунктів. 


Хто цей шкідник?

Фото без описуЯсенева смарагдова златка (Agrilus planipennis Fairmaire) є одним з найбільш небезпечних карантинних шкідників, що уражує ясен, горіх та інші листяні породи дерев. Також пошкоджує тополю, осику, клен, березу, вільху, дуб, граб, липу, ліщину. Златка поширюється за допомогою транспортування вантажів, посадкового матеріалу, дерев'яного пакувального матеріалу та дров. 

Методів профілактики зараження ясенів златкою досі не існує. Ефективних хімічних засобів для обприскування ясенів для боротьби зі шкідником теж. Цей вид заселяє абсолютно здорові дерева, внаслідок чого вони гинуть протягом двох-трьох років. 

Златка прийшла до нас з території росії і швидко та безконтрольно поширилась окупованими територіями. В Україні вперше було виявлено цього шкідника у вересні 2019 року в Луганській області на деревах ясена пенсільванського. Минулого року карантин по вузькозлатці ясеневій було оголошено у м. Київ. Тепер наша громада…


Ознаки ураження ясенів златкою

Для успішної та ефективної боротьби з вузькозлаткою ясеневою дуже важливе її раннє виявлення. У перший рік заселення цього шкідника виявити дуже складно, хоча ураженим деревам дятли приділяють багато «уваги» і це перший дзвіночок. На другий рік пошкодження стають вже очевидні: розріджена крона, зміна забарвлення листя, здуття, тріщини на гілках. З’являються також характерні D-подібні отвори на стовбурі та скелетних гілках, розвиваються вторинні пагони у нижній частині стовбура. На третій рік більшість гілок відмирають, на стовбурі помітні численні отвори, які утворює златка.

Фото без опису


Як уповільнити розповсюдження златки?

  • Виявляти перші ознаки шкідника на ясенах та своєчасно вирубувати вже заселені ним дерева з подальшим спалюванням; 
  • Тимчасово відмовитись від висадки ясенів на території громади; 
  • Приваблювати у зелені насадження комахоїдних птахів, особливо дятлів, які знищують личинки і лялечки златки під час зимівлі.

     

Боротьба має бути спільною 

Просимо мешканців у разі виявлення уражених ясенів на ваших приватних ділянках, видаляти їх якомога швидше та спалювати всю деревину у твердопаливних котлах, банях і т.д., дотримуючись правил пожежної безпеки. 

У разі, якщо ви помітили пошкоджене дерево на землях поза межами вашої ділянки на землях комунальної власності  (на вулицях, у громадських зелених зонах і т.д.) повідомляти на телефон приймальні Білогородської сільської ради (098) 960-81-50 або на емейл відділу екології ecooffice.btg@gmail.com, щоб ми могли максимально швидко видалити уражені шкідником дерева і таким чином уповільнити розповсюдження вузькозлатки ясеневої смарагдової. 

Окреме прохання до власників садових центрів та ландшафтних компаній долучитись до виявлення пошкоджених златкою дерев на територіях ваших клієнтів, а також утриматись від створення ландшафтів з використанням дерев роду ясен (Fraxinus) та сніговця віргінського (Chionanthus virginicus)

Ольга Леонова, 
начальник відділу екології 
та природних ресурсів
Білогородської сільської ради

 


« повернутися до розділу «Корисна інформація/статті»

Код для вставки на сайт